Jak sprawdzić czas wczytywania serwisu?

Czas wczytywania serwisu internetowego stanowi jeden z kluczowych elementów w pozycjonowaniu stron. Algorytm wyszukiwarki Google „premiuje” w wynikach wyszukiwania strony, które wczytują się płynnie. Również z punktu widzenia samego użytkownika odwiedzającego serwis doceni on zapewne, że wczytuje się on szybko i tym samym chętnie odwiedzi go ponownie. Jak zatem sprawdzić szybkość wczytywania strony internetowej?

Narzędzie PageSpeed Insight

Google udostępnia darmowe narzędzie o nazwie PageSpeed Insight i sprawdzi się ono doskonale w analizie ewentualnych problemów z płynnością działania serwisu. Po przejściu pod wspomniany link wpisujemy adres serwisu do analizy i klikamy w przycisk Analizuj

PageSpeed Insight - analiza strony

Po zakończonym skanowaniu otrzymujemy raport z analizy strony pod kątem wczytywania na telefonach komórkowych – Komórka oraz osobno na komputerach – Stacjonarny

PageSpeed Insight - raport wydajności

Raport zawiera informacje o wydajności – Wydajność gdzie wartością idealną do uzyskania jest 100. Im mniejsza wartość tym problemów wpływających na wydajność serwisu może być więcej. Analiza serwisu pod względem wydajności dotyczy m.in. szybkości wczytywania elementów graficznych na stronie, styli CSS, skryptów JavaScript. Raport zawiera również wskazówki mogące pomóc w rozwiązaniu problemów z wydajnością. 

Testy serwisu przeprowadzane są również pod kątem SEO gdzie po kliknięciu w wynik otrzymujemy informacje o zaliczonych audytach i elementach kodu strony wymagających poprawy.

Narzędzie GTmetrix

Innym popularnym narzędziem online do testowania czasu wczytywania serwisu jest GTmetrix. Narzędzie dostępne jest również w wersji darmowej. Domyślnie testowanie oparte jest o serwer w Kanadzie (Vancouver), zmiany na inny serwer można dokonać po założeniu konta w serwisie.

GTmetrix - test wydajności strony

Po przeprowadzonym teście otrzymujemy wyniki w postaci stopnia – GTmetrix Grade, informacje o procentowej wydajności serwisu Performance oraz inne szczegółowe informacje zawierające m.in. informacje o czasie wczytywania poszczególnych elementów serwisu (m.in. kod strony, elementy graficzne, pliki video, style CSS, skrypty JavaScript, fonty) oraz wagi tych elementów.

GTmetrix Grade

Narzędzie Pingdom

Narzędzie dostępne również bezpłatnie dostępne pod adresem Pingdom. W celu przeprowadzenia testów wydajności serwisu do dyspozycji jest kilka serwerów zlokalizowanych na całym świecie. 

Pingdom - test wydajności serwisu

Po zakończonym teście podobnie jak w przypadku GTmetrix otrzymujemy informację o stopniu i procentowej wartości wydajności elementów serwisu – Improve page performance. W podsumowaniu znajduje się również informacja o wadze poszczególnych elementów serwisu (skrypty, fonty, style CSS, grafiki, kod strony) – Content size by content type a także m.in. informacja o kodach odpowiedzi serwisu – Reponse code.

Pingdom - Content Size by content type

Oceń artykuł: 12345 (brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *