Jak odzyskać usunięte pliki?

Czas czytania: 3 minut(y)

Aktualizacja: 4 maja 2024

Usunięcie plików z dysku twardego wcale nie musi oznaczać ich bezpowrotnej straty. Jeżeli sektory w których znajdowały się usunięte pliki nie zostały nadpisane przez nowsze dane istnieje duża szansa na odzyskanie plików metodą programową. Nie oznacza to również konieczności wydatku sporej gotówki bo opisywany w artykule program do odzyskiwania danych jest dostępny w wersji darmowej.

Program o którym mowa to Recuva, narzędzie do odzyskiwania danych, które cechuje duża skuteczność. Program po instalacji automatycznie uruchamia kreator odzyskiwania plików także jego obsługa nie powinna przysporzyć kłopotów początkującym użytkownikom.

Kreator skanowania plików

Po instalacji programu i jego uruchomieniu pojawia się okno z kreatorem automatycznego odzyskiwania plików z dysku twardego ale również z innych nośników pamięci np. pendrive.

Po kliknięciu w przycisk Next pojawi się okienko w którym otrzymamy do wyboru jakiego rodzaju pliki chcemy odzyskać. Są to m.in. pliki ze zdjęciami, muzyczne, video, pliki z dokumentami czy też usunięte pliki programów pocztowych. Domyślnie zaznaczona jest opcja All files czyli próba odzyskania wszystkich możliwych usuniętych plików i taką opcję warto pozostawić a następnie przejść dalej klikając ponownie w przycisk Next

recuva2

Kolejne okienko to wybór lokalizacji z której ma zostać podjęta próba odzyskania danych. Tutaj również oferowany jest bogaty wybór opcji, i tak odzyskać możemy pliki z karty zewnętrznej np. od cyfrowego aparatu, pliki z folderu Dokumenty, pliki które zostały usunięte ze kosza, pliki do odzyskania z określonej lokalizacji, pliki znajdujące się na dysku CD/DVD. Domyślnie zaznaczona jest opcja I’m not sure, warto jednak skorzystać i zaznaczyć opcję In a specific location jeżeli odzyskujemy pliki z dysku twardego i potrafimy wskazać z którego konkretnie.

recuva3

Po kliknięciu w przycisk Next pojawia się ostatnie okienko kreatora odzyskiwania plików. Jest ono jednak dość istotne. Tutaj zaznaczając opcję Enable Deep Scan uruchamiamy dokładne skanowanie dysku. Wiąże się to z wydłużonym czasem oczekiwania na efekt końcowy, w przypadku starszych dysków twardych jak również tych o dużej pojemności odzyskiwanie w tym trybie może zająć długie godziny. Jeżeli zależy nam na otrzymaniu dokładnych rezultatów zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji.

recuva4

Po kliknięciu w przycisk Start rozpocznie się skanowanie dysku w poszukiwaniu utraconych plików. Po zakończeniu skanowania pojawi się okno z podsumowaniem i wyświetlonymi możliwymi plikami do odzyskania wraz z ich statusem.

Rezultat skanowania plików

Zielona ikonka przy nazwie pliku informuje, że plik jest w bardzo dobrej kondycji i możliwe jest jego odzyskanie, wybrane pliki z takim statusem warto więc zaznaczyć w celu ich odzyskania. 

Czerwona ikonka informuje, że plik został co prawda znaleziony ale próba jego przywrócenia może okazać się nieudana, sam plik znajdzie się na dysku lecz jego otwarcie zapewne będzie nieudane. Plików z takim statusem nie warto więc zaznaczać. 

Po wybraniu interesujących nas plików klikamy w przycisk Recover znajdujący się prawym dolnym rogu okienka a następnie wybieramy lokalizację do której zostaną przywrócone pliki.

Pamiętajmy, że przywrócenie możliwe jest do innej lokalizacji niż ta z której odzyskiwane były pliki. Jeżeli zatem odzyskujemy pliki z partycji C dysku twardego pliki odzyskane możemy zapisać np. do partycji D.

recuva5

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *