Instalacja systemu komentarzy Disqus

Disqus to bardzo popularny system komentarzy, który jest wykorzystywany na wielu stronach internetowych zarówno prywatnych jak i w zastosowaniach firmowych. Charakteryzuje się szeroką możliwością konfiguracji w tym rozbudowanym systemem moderacji komentarzy. W artykule przedstawię krok po kroku jak wdrożyć Disqus na stronę opartą o WordPress tak aby zastąpił domyślny system komentarzy.

Instalacja wtyczki

Rozpoczynamy od wyszukania wtyczki Disqus w katalogu wtyczek dostępnym w panelu administracyjnym skryptu. Po zalogowaniu do panelu z menu wybieramy Wtyczki > Dodaj nową a następnie wyszukujemy Disqus w polu Szukaj wtyczek w prawym górnym rogu ekranu wpisując nazwę wtyczki i przy nazwie wtyczki Disqus Comment System klikamy w przycisk Zainstaluj.

Po kliknięciu w przycisk rozpocznie się instalacja Disqus, po poprawnej instalacji pojawi się aktywny przycisk Włącz, który klikamy aby aktywować wtyczkę.

Po kliknięciu w przycisk wtyczka zostanie aktywowana i pojawi się na liście zainstalowanych wtyczek w panelu administracyjnym. Dodatkowo w menu pojawi się osobna ikona i nazwa wtyczki umożliwiająca konfigurację jej opcji.

Wybieramy z menu Disqus, pojawi się wówczas okno w którym znajduje się pytanie czy posiadamy konto Disqus, klikamy w przycisk No aby przejść do utworzenia nowego konta Disqus w serwisie zewnętrznym. Konto to wymagane jest do moderacji i zarządzania komentarzami dodawanymi na stronie.

Po kliknięciu w przycisk na kolejnej podstronie klikamy na przycisk Sign up aby przejść do formularza rejestracji nowego konta.

Konfiguracja wtyczki

Rejestrujemy się w serwisie Disqus podając nazwę, adres e-mail oraz hasło, zaznaczamy pole, że nie jesteśmy robotem, odpowiednie zgody na przetwarzanie danych i klikamy w przycisk Signup.

Kolejne okno to podanie domeny pod którą znajduje się nasza strona, wybór kategorii tematycznej oraz język strony. Po wypełnieniu wszystkich pól klikamy na przycisk Create site.

Kolejne okno to wybór planu z którego chcemy korzystać. Dostępne są płatne plany z rozbudowanymi opcjami statystyk, moderacji itp. ale na potrzeby poradnika i do wykorzystania na stronie z własnym blogiem wystarczy opcja darmowa, będzie ona mogła co prawda zawierać między komentarzami małe reklamy graficzne ale nie powinno to stanowić większego problemu bo nie są one uciążliwe dla użytkownika korzystającego ze strony i przeglądającego komentarze. Klikamy więc na przycisk Subscribe Now w sekcji Basic.

W kolejnym oknie na jakie przypada konfiguracja Disqus wybieramy na jakiej platformie ma być zainstalowany system komentarzy. W naszym przypadku jest to WordPress, klikamy więc na pierwszą ikonę z napisem WordPress.

W kolejnym pojawi się okno z filmem z pomocą instalacji w języku angielskim oraz poniżej filmu pole do wprowadzeniu tokena instalacji Disqus. 

Token ten skopiujemy z panelu skryptu WordPress, przechodząc w menu do Disqus i z punktu 3 kopiując przyciskiem Copy całą linijkę adresu.

Skopiowaną linijkę adresu wklejamy do pola 1 na stronie konfiguracyjnej po stronie serwisu Disqus a następnie klikamy przycisk Install

Po poprawnej instalacji pojawi się w kolejnym oknie komunikat Site updated. Click Configure to continue setting up Disqus. Klikamy więc na przycisk Configure aby przejść do kolejnego etapu jakim jest konfiguracja Disqus.

Okno końcowej konfiguracji instalacji wtyczki Disqus przedstawia się następująco.

W polu Website Name wprowadzamy nazwę naszej strony/bloga, w pole Website URL wprowadzamy pełen adres strony wraz z przedrostkiem http:// np. http://mojastrona.pl, w polu Description dodajemy opis naszej strony, resztę pól możemy pozostawić na tym etapie konfiguracji bez zmian. Po wypełnieniu pól klikamy na przycisk Next i tym samym instalacja wtyczki Disqus została zakończona.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *